Legendarisk musikforretning kæmper for overlevelse

Må fyre medarbejdere og lukke alle fysiske butikker på nær én

Seks år i træk med røde regnskabstal har tvunget musikkæden 4Sound til at spænde bæltet ind. Virksomhedens norske ejer, Music Retail Holding AS, står parat med en kapitalindsprøjtning, forudsat at 4Sound lukker fire af sine fem fysiske forretninger i Danmark.

Annonce

– Koncernledelsen i moderselskabet Music Retail Holding AS har krævet, at der skal lukkes flere butikker i Danmark. Butikslukninger ses nødvendigt, og i overensstemmelse med den transformation, der ses på markedet for musikudstyr – fra butikshandel til webhandel, skriver 4Sound i sit nye regnskab.

Når 4Sound-butikkerne i Aarhus, Aalborg, Odense og Esbjerg inden længe drejer nøglen om, er butikken i København den eneste 4Sound-butik i Danmark.

– Det er en tydelig trend, at kunderne stiller højere krav, og vi konstaterer, at sortiment og service er stærke faktorer. Der er megastores og e-handel bedst rustede til at møde disse øgede krav. Vi vælger derfor at afvikle vores butikker i Aalborg, Aarhus, Esbjerg og Odense for at frigøre ressourcer til at forstærke vores e-handel og Mega Store i København, skriver Patrik Johansson, administrerende direktør for 4Sound, i en mail til Børsen.

Det største underskud i 4Sound’s historie

Det er ikke første gang, 4Sound får tilført kapital fra sit norske moderselskab. Sidste år skød Music Retail Holding AS 5,3 millioner kroner ind i virksomheden, hvilket dog ikke var tilstrækkeligt til at bringe 4Sound på ret køl. 2018 endte med et underskud på 15 millioner kroner – det største underskud i kædens historie.

Egenkapitalen har med nød og næppe kæmpet sig op over nul. 180.000 kr. står der på bankbogen, hvilket blot er én procent af, hvad virksomheden kunne bryste sig af, før den store rutsjetur begyndte tilbage i 2013.

I virksomhedens årsrapport kalder ledelsen årets resultat ”stærkt utilfredsstillende” og tilskriver den ”eskalerende priskonkurrence på et i øvrigt aftagende marked” en del af skylden for, at det ikke lykkedes 4Sound at opfylde målet om et resultat før skat på tre til fem millioner kroner.

Sådan skal 4Sound komme tilbage på ret køl

Efter et deprimerende 2016-regnskab valgte man i 2017 at nedbringe omkostningerne ved at centralisere 4Sound-koncernen. Det betød, at en række chefer i Norge, Sverige og Danmark blev opsagt, heriblandt Jens Eskildsen, som dengang var administrerende direktør for Music Retail Denmark, den danske afdeling af det norske moderselskab.

De danske medarbejderes nye chef blev Patrik Johansson, som sad hos Music Retail Denmarks svenske søsterselskab i Stockholm.

Annonce

Om denne centralisering var en klog beslutning, kan der sikkert sås tvivl om. Det løste i hvert fald ikke problemet med de røde regnskabstal.

I denne omgang går man først og fremmest efter at begrænse omkostningerne ved at lukke de nævnte butikker og afskedige medarbejdere. Ud over medarbejderne i de fire butikker kan også flere ansatte på hovedkontoret se frem til en fyreseddel. Der forlyder intet om, hvor mange medarbejdere det drejer sig om.

Derudover forventer man at kunne nedbringe udgifterne til lejemål ved en genforhandling af lejekontrakter.

Ifølge virksomhedens årsrapport forventer ledelsen, at der ”fra 2020 generes positive resultater. I 2019 forventes dog et negativt resultat, hvis størrelse er usikker grundet den situation selskabet befinder sig i.”