ANNONCE

123ink øger omsætningen til 183 millioner svenske kroner

Landschefen Adnan, til venstre, med sit team
"Fortsat hård konkurrence".

Virksomheden 123ink AB, kendt for at sælge blandt andet blækpatroner, printere og kontorartikler online, fortsætter med at vokse. I efteråret 2022 udvidede e-handelsvirksomheden sin virksomhed ved at lancere den separate webshop 123-3d.se. Nu viser det nyligt fastsatte årsregnskab for 2025, at væksten fortsætter for virksomheden som helhed.

ANNONCE

I 2025 landede virksomhedens samlede nettoomsætning på 183,4 millioner svenske kroner, hvilket er en stigning fra 165,6 millioner svenske kroner året før. Resultatet efter finansielle poster blev også styrket og udgjorde 6 millioner svenske kroner, sammenlignet med 4,9 millioner svenske kroner i 2024.

Af den samlede omsætning stod hovedbutikken 123ink.se for knap 175 millioner svenske kroner. Den relativt nye satsning på 3D-produkter via 123-3d.se genererede samtidig 8,3 millioner svenske kroner i løbet af året, hvilket er en stabil vækst fra de knap 6 millioner svenske kroner, som butikken omsatte for i 2024.

I årsregnskabets forvaltningsberetning konstaterer ledelsen, at virksomheden navigerer i et foranderligt miljø, ikke mindst i forhold til eksterne faktorer og valutakursudsving.

Virksomhedens aktiviteter er udsat for eksterne faktorer i form af valutakursændringer, da en betydelig del af virksomhedens indkøb foretages i fremmed valuta, skriver de i rapporten.

De fremhæver også markedsforholdene generelt og hvordan forbrugernes vaner løbende stiller nye krav til e-handelsvirksomhederne:

E-handelsmarkedet i Sverige er præget af fortsat hård konkurrence fra både indenlandske og internationale aktører, hvilket påvirker både prissætning, leveringstider og marginer.

Ledelsen bemærker endvidere, at den digitale modenhed kræver investeringer:

Fortsat skift mod mobile køb og hurtigere leverancer stiller krav til logistikkæden og IT-infrastrukturen.

ANNONCE
Redaktionen
ANNONCE