Under 2025 nåede Sovfabriken en omsætning på 26 millioner kroner, hvilket er en stigning på 73 procent sammenlignet med året før. Boalget rapporterede samtidig et driftsresultat på omkring 800.000 kroner. En vækst, der overgik grundernes egne prognoser.
2024 sluttede på 18,5 millioner, hvilket overgik alle forventninger. Vi gik ind i 2025 med et mere forsigtigt budget på 20 millioner og et nulresultat – vi var lige flyttet til nye lokaler og vidste, at der ventede investeringer i alt fra hyldesystemer til effektiviseringer, siger Mikael Dalholm.
Han konstaterer, at virksomhedens fokus på kundetilfredshed har haft en effekt i statistikken. Andelen af kunder, der kommer tilbage for at handle igen, er steget med 11 procentpoint i løbet af året.
Men kunderne overraskede os igen. Vi gik fra 9 procent tilbagevendende kunder til 20 procent, hvilket er en fantastisk kvittering for, at vi gør noget rigtigt. Vi bemærker også, at kunderne anbefaler os videre i betydeligt højere grad nu.
Teknikken der muliggør vækst
På trods af den øgede volumen er bemandingen holdt intakt på tre fuldtidsansatte. Forklaringen ligger i det tekniske økosystem, der rammer ind i virksomheden.
Virksomheden bruger en platform, der automatiserer store dele af det daglige arbejde, fra lagerstyring til indkøb.
Effektiviteten i logistikken gør, at en stor mængde pakker kan forlade lageret i Vinslöv hver dag uden, at arbejdsbyrden bliver for tung for de ansatte. Systemet giver forslag til indkøb baseret på, hvordan varerne sælges, hvilket reducerer risikoen for, at kapital bindes op i produkter, der ikke efterspørges.
Vi er tre fuldtidsansatte, der håndterede 50.000 bestillinger i løbet af 2025, alt fra eget lager. Kombinationen af deres plukløsning og indkøbsmotor gør, at vi kun behøver at have en person på kontoret halvdelen af tiden.
Strategien mod de store kæder
I en tid, hvor store salgsplatforme som Amazon og CDON dominerer markedet, har Sovfabriken valgt en anden vej. Ved at fokusere på en niche og tilbyde et personligt indhold forsøger de at tiltrække kunder, der søger noget andet end det, de store varehuse tilbyder.
Mikael Dalholm drager en parallel til, hvordan specialiserede fødevarebutikker kan konkurrere med store kæder ved at tilbyde ekspertise og et tættere forhold.
Udfordringen med giganterne er primært deres enorme kundebase. Men jeg tror stærkt på det nischerede med en personlig touch. Som kunde har man egentlig intet til fælles med de store kæder eller salgsplatforme som Amazon og CDON. Jeg tror, at mange har testet det og nu søger sig til mere nischerede virksomheder – ligesom slagterbutikken er klar til at tage kunder fra de store supermarkeder, siger Mikael Dalholm.
Markedsføringen vil fremover være præget af mere personligt indhold. Tanken er, at kunderne skal genkende personerne bag virksomheden, og at dette skal skabe en merværdi omkring produkterne.
I den satsning vil vi møde vores kunder meget mere personligt og lægge en større del af vores markedsbudget på netop den type indhold. Det er også content, vi direkte kan forgylde de berørte produkter med. Man vil kunne få en genkendelse, som vi tror vil blive værdsat.
Fremtiden og de skrinlagte planer
Alle planer er dog ikke blevet realiseret i løbet af året. Tidligere var der tanker om at åbne en fysisk butik i tilknytning til lageret i Vinslöv for at møde lokale kunder. Men efter at have gennemført tests på stedet har virksomheden valgt at opgive det spor for i stedet at lægge al kraft på den digitale handel.
De planer er blevet sat i stå. Interessen var ikke, hvad vi håbede på. Lige nu fokuserer vi fuldt ud på e-handlen, siger Mikael.
I stedet for en fysisk butik ligger fokus nu på at udvikle egne produkter. I hele 2025 er der blevet arbejdet på at udvikle sengetøj under eget varemærke. Målet er at kontrollere hele kæden fra produktion til slutkunde.
Vi har arbejdet intensivt med det i hele 2025 og begynder at nærme os færdige prototyper. Sammen med en af vores stærkeste svenske leverandører undersøger vi nu muligheden for at lade dem stå for produktionen, afslutter Mikael Dalholm.