Boråsikonet forlader efter 30 år – efter millionfejl

Magnus Berggren, administrerende direktør og grundlægger (Foto: 8848altitude.com)
Skifter ejere og land.

Den svenske virksomhed 8848altitude.com Altitude, med rødder i Borås, står over for en stor ændring efter at grundlæggeren Magnus Berggren har valgt at sælge virksomheden til den internationale aktør Protest Sportswear.

I tre årtier har selskabet udviklet og solgt funktionelt tøj fra sit hovedkontor i Sjuhäradsbygden, men nu flyttes blikket og logistikken mod kontinentet. Beslutningen markerer slutningen på en æra for Magnus Berggren, som efter en periode med økonomiske udfordringer og strategiske investeringer nu overdrager sit livsværk. Salget betyder, at den lokale tilstedeværelse i Borås nedlægges til fordel for en centraliseret håndtering i Holland, hvor de nye ejere har deres base.

Aftalen med hollandske Protest Sportswear blev gennemført i sidste uge, efter at Magnus Berggren havde ført drøftelser med fem forskellige aktører og gennemgået flere virksomhedsundersøgelser.

Det er tid til at gøre noget andet i livet, og jeg føler ingen vemod, siger grundlæggeren og administrerende direktør til Borås Tidning.

Virksomhedens aktiviteter omfatter udvikling, design, fremstilling og salg af funktionelt overtøj. I det seneste regnskabsår, der strakte sig fra maj 2024 til april 2025, rapporterede 8848 Altitude AB en omsætning på 52 millioner svenske kroner. Dette er et fald i forhold til foregående år, hvor omsætningen var 69,3 millioner svenske kroner.

Driftsresultatet for perioden landede samtidig på minus 12,4 millioner svenske kroner, hvilket kan sammenlignes med et driftsresultat på minus 3,2 millioner svenske kroner året før.

Nedgangen i salget forklares af lavere volumener til detailhandlere, der er blevet påvirket af den aktuelle markedssituation og konjunkturerne.

I efteråret blev der iværksat en satsning på egen e-handel med en ny platform og en global lancering. Selvom den egen e-handel steg, nåede den ikke det omfang, som virksomheden havde forventet ud fra de indsats, der var gjort. Resultatet blev negativt påvirket af omkostningerne ved e-handelsindsatsen i kombination med lavere salg og en teknisk hændelse.

Den tekniske hændelse betød, at tilbagebetalinger på et antal millioner svenske kroner blev udbetalt forkert via eksterne samarbejdspartnere. Hændelsen er genstand for juridisk prøvelse og har ført til meromkostninger og økonomisk usikkerhed for virksomheden.

På trods af de udfordrende år ser ledelsen nu positivt på, at virksomheden sælges til en udenlandsk aktør. Ifølge Magnus Berggren giver de nye ejere varemærket en mulighed for at vokse og få ny fremdrift.

Ved udgangen af regnskabsåret havde virksomheden 14 ansatte, hvilket er et fald fra 15 ansatte foregående år.

Køberen, Protest Sportswear, blev grundlagt i 1993 i Holland med fokus på tøj til snowboardkørsel. Virksomheden har siden da udviklet sig til at omfatte sportstøj til både sne og vand.

For 8848 Altitude betyder ejerskiftet, at lageret flyttes til Holland. 8848 produkter sælges både via egen e-handel og hos store kæder som Stadium og Outnorth.

Ifølge årsregnskabet vil markedsføringsindsatsen fremover koncentreres om virksomhedens egne platforme med fokus på Norden og tysktalende lande. I 2025 planlægger virksomheden også at udarbejde en særlig bæredygtighedsrapport for at kortlægge sin indvirkning på miljø og klima.

Redaktionen