Kicks lancerer realityserie med Lisa Borg – "tempo, drama og stærke personligheder"

Lisa Borg i midten med programdeltagere
Fuldt tilpasset til sociale platforme.

Efter at have kombineret fysiske events med digital teknologi under vinterens festivalturné flytter skønhedsvirksomheden Kicks nu fokus til sociale medier. Nu skal virksomheden skabe sammenhænge, der er bygget fra bunden for at passe til de formater og det tempo, der styrer de sociale medier. Ved at eje hele kæden fra idé til distribution forsøger kæden nu at etablere en ny type tilstedeværelse, der ikke er afhængig af eksterne events, men som lever helt på brugernes egne platforme.

Under slutningen af sidste år blev konceptet ”Steal the Show” lanceret, hvor målet var at koble den oplevelse, som besøgende får på stedet ved store events, med den teknologi, der findes i deres lommer. I byer, der husede de store Melodifestival-topmøder, blev lokale butikker aktiveret, og i de største anlæg, såsom Mall of Scandinavia og Emporia, blev der skabt miljøer for at møde kunderne fysisk.

For at forstærke den digitale kobling blev en linse på platformen Snapchat brugt, hvilket lod brugerne interagere med brandet.

LÆS OGSÅ: Kicks vil vinde festivalpubliken - Snapchat bliver nyt våben

En social-first realityserie

Arbejdet med at binde forskellige kanaler sammen fortsætter nu med premieren på den anden sæson af konkurrenceprogrammet ”Sveriges Næste Makeup-stjerne”. Dette format er produceret for at vises direkte på platformene Tiktok og Instagram, snarere end via traditionelle medier.

I sæson 2 har vi hævet det kreative niveau yderligere og skabt et format, der er fuldstændig tilpasset sociale platforme - med tempo, drama og stærke personligheder, siger Klara Wängemar, Head of Editorial & Social Media på Kicks.

Serien består af seks afsnit og fungerer som navet i et indholdssystem, der også inkluderer instruktionsfilm og materiale fra bag kulisserne. Den, der skal lede programmet, er influenceren Lisa Borg.

Strategien om at eje sit eget indhold og distribuere det direkte til målgruppen er en fortsættelse af den retning, der blev påbegyndt med de interaktive satsninger i vintermånederne.

Redaktionen