ANNONCE

Klättermusen pauserer USA-satsningen: ”Kræver meget kapital”

Pressebillede (Foto: Klättermusen)
Hvor stor en andel udgør e-handlen.

Fra et stærkt brand til et struktureret globalt selskab. Outdoor-virksomheden Klättermusen har i de seneste år gennemgået en omfattende ekspansionsrejse. I dag står e-handlen for cirka 30 procent af salget, samtidig med at selskabet vælger at afvente en planlagt USA-lancering.

ANNONCE

Det Åre-baserede outdoor-mærke Klättermusen befinder sig i en vækstfase med stigende omsætning og international tilstedeværelse. I et interview med Svenskt Näringsliv fortæller selskabets økonomichef, Gustaf Sjödin, om rejsen fra at være et varemærke med potentiale til at blive et selskab med internationale rutiner.

Dengang var vi et ekstremt stærkt varemærke, men egentlig intet færdigbygget selskab. Vi havde alle forudsætninger for at blive noget stort, men havde brug for struktur, rutiner og den rette kompetence, siger Gustaf Sjödin til avisen.

Under pandemien valgte selskabet, støttet af sine ejere, at investere sig ud af krisen snarere end at bremse. Dette lagde grundlaget for den nuværende ekspansion, der omfatter aktiviteter i Sverige, Kina, Sydkorea og en voksende tilstedeværelse i Europa.

Kanalmixen og e-handelens rolle

Klättermusen anvender en strategi, der hviler på flere ben: forhandlere, egen e-handel og fysiske butikker. Ifølge Gustaf Sjödin er samarbejdet mellem kanalerne væsentligt, hvor de fysiske butikker fylder en funktion for at legitimere prispunktet ved at lade kunden mærke produkterne.

Fordelingen af salget ser i dag ud som følger:

  • Forhandlere: Cirka 45 procent.
  • E-handel: Cirka 30 procent.
  • Egen retail: Resterende andel (ca. 25 procent).

Datadrevet ekspansion og pauset USA-satsning

Ekspansionen i Europa er i høj grad blevet styret af data fra e-handlen og forhandlere, hvilket ifølge Sjödin har gjort etableringerne "relativt sikre". I Asien har modellen i stedet været at starte via distributører for senere at åbne eget, når volumenerne har berettiget det.

Trods succesen understreger selskabet vigtigheden af at vokse med omtanke. En planlagt satsning på det amerikanske marked er for nylig blevet skubbet til fremtiden.

USA er et meget stort marked, der kræver meget kapital. Lige nu er der en usikkerhed der, og så er det klogere at vente, indtil forudsætningerne bliver mere stabile, siger Gustaf Sjödin.

ANNONCE
Redaktionen
ANNONCE