Når rigsdagens beslut om at sænke momsen på fødevarer fra 12 til 6 procent træder i kraft den 1. april, har flere aktører valgt at justere deres priser på forhånd.
Under torsdag eftermiddag, kort efter at Willys annoncerede, at de gennemfører prissænkningen den 30. marts, meddelte Mathem, at de sænker priserne på hele deres sortiment af mad og drikke allerede i dag, den 12. marts. Ifølge virksomheden kombineres momsreduktionen med en eksisterende prismatchning på 500 hverdagsvarer.
Når forudsætningerne ændrer sig, skal det mærkes direkte for kunden. Vi har bygget vores forretning op til at kunne agere hurtigt og effektivt, uden unødige mellemled. Det gør, at vi kan sænke priserne tidligere end resten af markedet, siger Sara Tranarp, Sverigechef på Mathem.
Ifølge Mathem muliggøres den umiddelbare prisjustering af virksomhedens tekniske infrastruktur og det automatiserede lager i Larsboda, hvor systemer til prissætning, lager og logistik er integrerede. Virksomhedens langsigtede mål er at opnå rentabilitet i 2027.
Willys sænker før påsken
Meddelelsen fra Mathem kom blot timer efter at Axfood-ejede Willys præsenterede sin plan. Willys vil justere priserne på hele fødevareassortimentet i både butik og online fra og med den 30. marts, i god tid før påskefejringen.
For at sikre, at hele skattesænkningen når forbrugeren, rundes priserne ikke, men angives i præcise ører. For kampagnevarer indledes den tilsvarende sænkning allerede den 16. marts.