Handlen er betinget af, at Bangerheads nuværende rekonstruktion gennemføres som planlagt, samt at de relevante konkurrencemyndigheder giver deres godkendelse. Planen er, at opkøbet skal gennemføres i løbet af sommeren.
Nyemission skal regulere gælden
Bangerheads likviditetskrise indledtes i 2025 som en konsekvens af pressede marginer, engangsomkostninger samt de driftsforstyrrelser, der opstod, da det tidligere sammenlægning med Parfym.se ikke blev fuldført. Gennem en rettet nyemission til blandt andet Nordicfeel Group Holding AB tilføres selskabet nu kapital til at betale gæld og styrke sin økonomiske position i forbindelse med, at rekonstruktionen afsluttes.
Efter opkøbet vil Bangerhead fortsat drives som et selvstændigt varemærke. Selskaberne vil dog integrere deres tech- og datastrukturer, og Bangerheads logistik flyttes til Nordicfeel Groups anlæg i Växjö.
Thomas Grabe, medstifter af Bangerhead, ser positivt på ejerskiftet.
At blive en del af Nordicfeel Group er et fint næste skridt for Bangerhead, siger Thomas Grabe og konstaterer, at de nu har fundet en partner til at bygge forretningen med fremad.
Første overskud siden pandemårene
Samtidig med at Nordicfeel Group annoncerer opkøbet, frigiver selskabet egne tal. E-handelsvirksomheden rapporterer en vækst på 6 procent for det seneste regnskabsår og viser et positivt EBITDA-resultat for første gang siden regnskabsåret 2021/2022.
Det forbedrede resultat beskrives som effekten af et tre år langt strategisk omstruktureringsarbejde. I denne periode har selskabet blandt andet skiftet tech- og datastruktur, etableret logistikcentret i Växjö og åbnet en fysisk butik i Stockholm.
At lykkes med at kombinere vækst med lønsomhed i dagens markedssituation er et bevis på, at vores nye struktur og positionering fungerer, siger Lisa Bruzelius, administrerende direktør for Nordicfeel Group.