For at forstå tallene i det seneste årsregnskab kræves lidt baggrundshistorie. Efteråret 2024 overtog iværksætterne et allerede eksisterende aktieselskab ved navn Lyftarverket AB. I forbindelse med overtagelsen blev navnet ændret til Flippy AB, og virksomhedsbeskrivelsen blev fuldstændig omskrevet for at passe til den nye satsning på hobbyartikler og e-handel.
Da salget af Flippys egne produkter først startede i november 2024, vil en direkte sammenligning med foregående års tal være misvisende. Størstedelen af 2024 bestod altså af det gamle selskabs virksomhed og helt andre forudsætninger.
LÆS OGSÅ: Pysselsuccén tog Egmont med storm - nu skal de komme nærmere deres fans
Ambitionen fra grundlæggerne var oprindeligt at nå en omsætning på 4 millioner svenske kroner i det første fulde driftsår. Men da e-handlen nu offentliggør tallene for 2025, når de ikke helt frem til deres drømmemål, omsætningen lander nemlig på 1,8 millioner svenske kroner. Resultatet af den primære drift udgjorde samtidig 266.275 svenske kroner.
Virksomheden drives fortsat uden ansatte.
I løbet af det seneste år har e-handlen også gennemført formelle ændringer i ledelsen. Tidligere blev det meddelt, at træningsprofilen Denice Moberg tiltrådte som medejer. I efteråret 2025 indtog hun også formelt pladsen som ordinært bestyrelsesmedlem. Bestyrelsen består desuden af grundlæggerne Alexander Hermansson, Cornelis Olsen og formand Marcus Söderberg.