ANNONCE

Linn Rundgren ny VD for Stellar Equipment

Linn Rundgren og John Crawford-Currie
Stifteren træder til side.

E-handelsvirksomheden Stellar Equipment gennemfører et direktorskifte. Den 1. august tiltræder Linn Rundgren, medstifter af Babyshop, som ny administrerende direktør. Hun efterfølger medstifteren John Crawford-Currie, som fortsætter i en ny rolle inden for virksomheden.

ANNONCE

Linn Rundgren er blevet udnævnt til ny administrerende direktør for Stellar Equipment og tiltræder stillingen den 1. august 2026. Hun kommer senest fra en rolle som driftsdirektør (COO) i investeringsselskabet Bucky Studios.

Selskabets nuværende administrerende direktør og medstifter, John Crawford-Currie, overgår samtidig til rollen som Founder & Chief Brand Officer. I sin nye funktion vil han fokusere på brand, produktretning og kreativ retning.

Linn Rundgren grundlagde Babyshop som 24-årig og udviklede i løbet af en femtenårsperiode virksomheden til et globalt e-handelsfirma. Efter tiden i Babyshop har hun arbejdet som rådgiver for Business Sweden i New York, hvor hun var med til at etablere Stellar Equipments amerikanske selskab.

Fremtiden ligger hos brands med en stærk identitet og et tydeligt forhold til deres kunder, siger Linn Rundgren i en pressemeddelelse.

Stellar er en af få virksomheder i kategorien, der faktisk krydser begge af, og har desuden et internationalt potentiale, der ikke er fuldt udnyttet. Jeg ser frem til at skalere det videre.

Økonomisk baggrund

Lederskiftet sker efter en periode med faldende salgsvolumener for det Åre-baserede selskab. I det afbrudte regnskabsår 2024/2025 (juli–juni) faldt koncernens omsætning fra næsten 138 millioner svenske kroner til 129 millioner svenske kroner. Det var det andet år i træk, at salget faldt, hvilket selskabet har tilskrevet konjunkturerne på flere nøglemarkeder.

Samtidig har selskabet reduceret sine tab; driftsresultatet blev forbedret i samme regnskabsår fra -8,4 millioner svenske kroner til -5,5 millioner svenske kroner. Ledelsen har tidligere kommunikeret, at man prioriterer sorte tal frem for vækst.

LÆS OGSÅ: Stellar Equipment henter 28 millioner - fylder lageret igen

ANNONCE
Redaktionen
ANNONCE