ANNONCE

Mio vinstdeling 2026: Deler ud af 57 millioner til personalet efter rekordår

”Superglædeligt”.

Møbelgiganten Mio har lagt sit første år som et fuldt integreret selskab bag sig. Resultatet viser en udvikling, der overgår forventningerne, hvilket nu fejres med en omfattende økonomisk uddeling til de ansatte. Lige til sommerferien får personalet del i en samlet pulje på 57 millioner kroner.

ANNONCE

Uddelingen omfatter medarbejdere i hele virksomheden, fra dem der arbejder på lageret og hovedkontoret til personalet ude i butikkerne.

Det økonomiske tillæg lander på bankkontiene i forbindelse med ferien som et direkte tak for det arbejde, der er lagt i det forgangne regnskabsår.

Det er superglædeligt at opsummere det første år som et integreret selskab. Vi har overgået budgettet på besøgende, salg og lønsomhed, siger Björn Lindblad, administrerende direktør for Mio og fortsætter:

Vi ser en stærkere konjunktur og en øget interesse fra kunder, der ønsker at investere i deres hjem, men vi kan også ydmygt konstatere, at mange af de beslutninger og prioriteringer, vi har truffet i de seneste år, nu begynder at bære frugt. Det er vores medarbejdere, der har gjort det muligt.

Historisk kundetilfredshed

Ud over de rent økonomiske succeser viser virksomheden også fremskridt på andre områder.

Det handler om kundernes oplevelser, hvor møbelkæden har registreret sine højeste karakterer nogensinde i målinger af loyalitet og kundetilfredshed, såkaldt NPS. Dette er et nøgletal, som ledelsen fremhæver som en hjørnesten for virksomhedens fremtidige udvikling.

At kunderne giver os de højeste tilfredshedsscore, vi nogensinde har målt, er måske det vigtigste resultat af alle. Det er helt i tråd med vores vision om at hjælpe kunderne med at skabe deres drømmehjem, siger Björn Lindblad.

ANNONCE
Redaktionen
ANNONCE