ANNONCE

RevolutionRace gennemfører opkøb – overdrager egne aktier

Paul Fischbein, administrerende direktør Revolutionrace, og Anders Wallstedt, administrerende direktør ICIW
Handlen er i hus.

Tidligere på ugen stod det klart, at e-handelsvirksomheden RVRC Holding, selskabet bag Revolutionrace, opkøber sportstøjmærket Icaniwill (ICIW). Nu meddeler koncernen, at handlen er formelt gennemført, og at overdragelsen af aktierne fandt sted fredag den 10. juli.

ANNONCE

Som en del af købesummen har bestyrelsen i RVRC Holding besluttet at overdrage 2.558.887 egne aktier til sælgerne af Icaniwill. Prisen per aktie blev fastsat til 58,62 svenske kroner, hvilket svarer til den volumenvejede gennemsnitlige aktiekurs i de 30 handelsdage forud for den 7. juli. Efter at transaktionen nu er gennemført, udgør RVRC Holdings beholdning af egne aktier 204.343 stykker.

Opkøbet omfatter indledningsvis 90,1 procent af aktierne i Icaniwill. Den indledende købesum er baseret på en værdiansættelse af hele selskabet på 700 millioner svenske kroner på kontant og gældfri basis. Resterende finansiering sker via eksisterende likvide midler samt udvidede kreditfaciliteter.

Ud over den faste købesum er der en resultatbaseret tillægskøbesum indskrevet i aftalen. Afhængigt af Icaniwills resultatudvikling i kalenderårene 2026 og 2027 kan sælgerne have ret til yderligere op til 175 millioner svenske kroner.

LÆS OGSÅ: Prislappen kan nå 875 millioner

ANNONCE
Redaktionen
ANNONCE