ANNONCE

DSV åbner ny pakketerminal i Stockholm – skal sortere 10.000 pakker i timen

Tomas Johansson, vd
Skal forkorte leveringstiderne.

I Spånga lige nord for Stockholm ruller nu pakkerne i et nyt knudepunkt for logistik. For at håndtere strømmen af forsendelser åbner DSV dørene til et nyt anlæg i Lunda. Her skal op til 10.000 pakker i timen sorteres og sendes videre til modtagerne. Formålet er, at transporterne skal gå hurtigere og nå ud over et bredere område i regionen.

ANNONCE

Inde på anlægget har logistikaktøren afsat et areal på 8.000 kvadratmeter specifikt til pakkehåndtering. Dette er en del af et større puslespil, hvor terminal og kontor samlet optager 30.605 kvadratmeter.

På samme grund ligger også to hangarer, der dækker knap 16.200 kvadratmeter, og som er integreret i den daglige drift. Hele rullejansen på stedet er indrettet til at modtage og fordele de kolli, der sendes hver dag.

Stockholm er et meget vigtigt marked for os. Med den nye pakketerminal udvider vi vores kapacitet i regionen og kan håndtere pakkeudsendelse over et større geografisk område. Etableringen er et vigtigt skridt i den fortsatte udvikling af vores distributionsnetværk og giver os en platform til at imødekomme fremtidig efterspørgsel, siger Tomas Johansson, administrerende direktør for DSV Road AB.

Tættere på slutkunden

Investeringen i Stockholm er et skridt i at udbygge transportnettet i hele Sverige. Når pakkerne sorteres lokalt, bliver vejen til kunden kortere og leveringerne hurtigere.

Terminalen i Lunda gør det dermed muligt at køre pakker ud i et højere tempo for at imødekomme volumenerne fra svensk e-handel.

Vi ser frem til at styrke vores tilstedeværelse yderligere og skabe endnu bedre forudsætninger for vores kunder. Med den nye terminal kan vi tilbyde høj kapacitet, kortere leveringstider og en effektiv distribution, der når flere, siger Tomas Johansson.

ANNONCE
Redaktionen
ANNONCE