Under 2025 faldt Babyshops omsætning med 8 procent til 269,8 millioner kroner sammenlignet med året før. Samtidig blev driftsresultatet forbedret fra -126,1 millioner kroner til -60,4 millioner kroner.
At indtægterne falder samtidig med, at tabet reduceres, er et resultat af den måde, selskabet har valgt at agere på i det forløbne år. Ifølge ledelsen var det faldende salg ingen overraskelse, men snarere et planlagt skridt i arbejdet med at få styr på økonomien.
Den primære forklaring på omsætningsfaldet er, at vi i 2025 fortsatte med at udfase salg inden for brands og markeder med utilstrækkelig lønsomhed. Vi har bevidst prioriteret en mere profitabel forretning frem for omsætning i sig selv, siger Darko Draskovic Ydremark.
Den strategi ser nu ud til at bære frugt. Ifølge administrerende direktør er tendensen vendt i løbet af det indeværende år.
Indtil videre i 2026 er vi vendt tilbage til vækst, samtidig med at resultatet er blevet forbedret.
Vendingen i resultatopgørelsen er noget, som selskabet forventer vil fortsætte. Målet om at opnå rentabilitet er ikke langt væk, og allerede i sensommeren blev en milepæl nået.
Ved udgangen af august 2026 havde koncernen et positivt EBITDA-resultat over de seneste tolv måneder. Vores nuværende prognose er, at hele 2026 også vil være positivt på EBITDA-niveau. Det omfatter altså driftsresultatet før af- og nedskrivninger, siger Darko Draskovic Ydremark.
Gæld og kapital
For at stabilisere den økonomiske situation tilførte selskabet nye penge i slutningen af sidste år. Det drejede sig om en kapitaltilførsel på 64,9 millioner kroner, men det var ikke udelukkende likvide midler.
Omkring 50 millioner kroner af emissionen bestod af konvertering af eksisterende aktionærlån til egenkapital. Den del styrkede balancen, men indebar ikke nogen ny likviditetstilførsel.
Den resterende del af pengene er blevet brugt til den daglige drift og til at betale på selskabets lån.
Cirka 15 millioner kroner blev tilført som ny kapital og er blevet brugt til en kombination af afdrag og finansiering af den løbende virksomhed, siger Darko Draskovic Ydremark.
At selskabet har fået tilført ny kapital betyder dog ikke, at alle historiske gældsposter er udslettet. Da bøgerne for 2025 blev lukket, var der stadig en rekonstruktionsgæld på 32,3 millioner kroner. At håndtere denne post er en del af det løbende arbejde, og ifølge ledelsen forløber afdragene som forventet. Målbilledet for, hvornår denne restpost skal være helt væk, er allerede fastlagt.
Vi afdrager i henhold til rekonstruktionsplanen. Gælden skal ifølge planen være fuldt betalt ved udgangen af 2027, siger administrerende direktør.
Arbejdet med at nedbringe omkostningerne har også sat spor i organisationen. I løbet af sidste år blev personalestyrken reduceret fra 46 til 30 ansatte. Men tilpasningen stoppede ikke der.
Forklarer konkursen
I 2026 blev det kendt, at datterselskabet BS Customer Services Jönköping, som tidligere havde stået for e-handlerens kundeservice, blev sat under konkurs. Beslutningen om at lade selskabet gå den vej var ifølge administrerende direktør en direkte konsekvens af den økonomiske virkelighed.
Datterselskabet var insolvent, og det var baggrunden for, at selskabet ansøgte om konkurs. Babyshops kundeservice og øvrige løbende virksomhed er ikke blevet påvirket, siger Darko Draskovic Ydremark og tilføjer:
Kundeservicen varetages i dag primært af en ekstern partner.
På trods af de tidligere nedskæringer i personalestyrken og håndteringen af datterselskabet er der ikke planlagt yderligere store personalenedskæringer. Fokus ligger i stedet på det eksisterende team.
Vi har ingen planer om større nedskæringer. Fokus fremover ligger på at videreudvikle organisationens kompetencer og arbejdsmåder. Enkelte roller kan komme til at tilføjes eller ændres, men så som en del af virksomhedens løbende udvikling snarere end en større omorganisering.
Asien og egne mærker
Salgsmæssigt har e-handleren en spredning over flere lande. Et marked, der skiller sig ud i årsregnskabet, er Sydkorea, som bidrog med over 33 millioner kroner til omsætningen i 2025. Dette gør landet til en af selskabets vigtigste regioner.
Sydkorea har i mange år været et af vores fem største markeder og fortsætter med at være vigtigt for os. Vores ambition er at udvikle forretningen og vokse profitabelt der. Ligesom på vores øvrige markeder prioriterer vi lønsomhed frem for salgsvolumen i sig selv.
Selskabet sælger i dag til mere end 30 forskellige markeder. En aggressiv geografisk ekspansion er dog ikke på dagsordenen i nærmeste fremtid.
Hovedprioriteten er at styrke vores position og forbedre resultaterne på de markeder, hvor vi allerede er til stede. Enkelte nye markeder kan blive aktuelle, når der er et tydeligt forretningsmæssigt grundlag, men at øge antallet af markeder er ikke et mål i sig selv.
Strategien for resten af 2026 og fremad handler om at befæste den positive tendens. Det inkluderer en satsning på selskabets egne produktlinjer, som allerede udgør en stor del af salget.
Fokus ligger på at befæste resultatforbedringen og fortsætte med at udvikle salget med god lønsomhed. Det arbejde fortsætter også i 2027. Vi udvikler sortimentet og kundeoplevelsen for at styrke Babyshops position som destination for børnefamilier.
Parallelt fortsætter vi med at udvikle vores egne mærker, blandt andet Kuling inden for funktionelt børnetøj og Stoy inden for børnecykler. Kuling og Stoy er førende inden for deres respektive kategorier og står i dag for mere end halvdelen af omsætningen og er en vigtig del af vores fortsatte udvikling.
På trods af udfordringerne i bakspejlet og et krævende detailhandelsmarked ser ledelsen lyst på det, der ligger foran selskabet.
Jeg er meget positiv over for udviklingen, ikke mindst fordi forbedringerne nu ses i både salg og resultat. Vi har et meget kompetent og engageret team og en tydelig retning fremad, siger Darko Draskovic Ydremark.
Han pointerer dog, at det gælder om at være omhyggelig inden den kommende højsæson.
Vi har en af årets vigtigste salgsperioder foran os, så vi tager intet for givet. E-handlen og detailhandlen generelt kræver både en tydelig helhed og stor nøjagtighed i detaljerne. Vi fortsætter derfor med at arbejde med de mange forbedringer i sortiment, kundeoplevelse og omkostningskontrol, der tilsammen bygger et stærkere selskab, afslutter Darko Draskovic Ydremark.