ANNONCE

Biancas sminkvirksomhed gør entré hos europæisk kæmpe

Bianca Ingrosso
Intar otte byer samtidig.

Efter at have bemærket en salgsstigning på 47 procent i Tyskland i løbet af sidste år, tager Caia Cosmetics nu næste skridt på det europæiske marked. Gennem et nyt samarbejde med detailhandelskæden Douglas går skønhedsaktøren fra kun at have solgt digitalt i DACH-regionen til også at være til stede i fysiske butikker i otte europæiske byer.

LÆS OGSÅ: Efter vinstløftet: Caia skalerer op i nabolandet

ANNONCE

E-handelsbrandet har i løbet af de seneste år etableret sin virksomhed i Tyskland, Østrig og Schweiz. Nu udvides strategien med en fysisk dimension.

I dag lanceres virksomheden hos skønhedskæden Douglas. Produkterne vil blive solgt via forhandlerens digitale kanaler samt i udvalgte butikker i Hamborg, Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Stuttgart, München, Wien og Genève.

At indlede et samarbejde med Douglas er en milepæl for Caia og afspejler det næste skridt i vores internationale vækst. Douglas er en strategisk partner for os, når vi nu udvider vores fysiske tilstedeværelse og gør brandet tilgængeligt for flere kunder i Europa, siger Johanna Eriksson Hamrén, administrerende direktør for Caia Cosmetics.

Kompletterer det nordiske butiksnetværk

Etableringen sker sammen med Douglas, som i øjeblikket driver omkring 1.960 butikker i Europa, hvilket kombineres med salg via e-handel og apps.

For Caia Cosmetics, der allerede driver egne permanente butikker i Sverige og Norge, er det nye samarbejde en måde at skabe fysiske mødesteder for kunder udenfor Norden.

Planen fremad bygger på en fortsat etablering på det internationale marked.

ANNONCE
Redaktionen
ANNONCE