I begyndelsen af februar rapporterede Ehandel.se om Inets finansielle udvikling for 2025, med en omsætning på 1,9 milliarder kroner og et øget fokus på nordisk ekspansion. I forbindelse hermed blev det også bemærket, at computerforhandleren for ottende gang havde taget titlen "Årets Butik" på Prisjakt.
Nu meddeler Inet, at de afslutter samarbejdet med prissammenligningssiden. Årsagen til beslutningen angives at være de gebyrer, som platformen opkræver af tilsluttede forhandlere. Ifølge Inet præsenterede Prisjakt en ny prismodel kort før salgsperioden Black Friday sidste år.
Dagen før Black Friday annoncerede Prisjakt, at de havde hævet deres priser betydeligt, på allerede meget høje priser, og den nye prissætning er ikke holdbar for os, skriver virksomheden.
Inet oplyser, at platformens klikafgifter påvirker lønsomheden på dele af sortimentet.
De opkræver et gebyr for hvert klik, vi får ind fra deres prissammenligning, og på mange af vores mest populære produkter spiser den omkostning hele vores margin op, konstaterer selskabet.
Virksomheden forklarer, at et alternativ havde været at kompensere for udgifterne ved at hæve priserne over for slutforbrugeren, et skridt de vælger ikke at tage. Samtidig rettes der kritik mod Prisjakts position på markedet, som Inet anser for at hæmme udviklingen.
Prisjakt har i princippet et monopol på prissammenligninger i vores branche og har i lang tid presset priserne op uden at forbedre deres service for hverken jer som brugere eller os som forhandlere, skriver de.
Afslutningen af produktstrømmen er påbegyndt, og Inet vurderer, at deres direkte links vil være fjernet fra Prisjakt inden for et døgn. Selskabet meddeler videre, at de indtil videre vil forlade sig på andre aktører for prissammenligning, herunder Pricerunner, indtil de eventuelt kan forhandle nye aftaler.