ANNONCE

De brøler: ”Handler om Sverige” – kræver hårde tiltag i nyt manifest

Sofia Larsen og Martin Kits
Stop for hæleri på nettet.

Svensk Handel præsenterer i dag sit valgmanifest forud for valget i 2026. Organisationen opremser fem afgørende områder for at styrke branchen, hvor kampen mod usund konkurrence fra kinesiske platformsvirksomheder og lavere moms på second hand er i fokus.

ANNONCE

I rapporten ”Det handler om Sverige” påpeger organisationen retningen for handlen, som i dag udgør 12 procent af alle jobs og bidrager med 360 milliarder kroner i skatteindtægter. Adm. direktør Sofia Larsen mener, at politiske valg er afgørende for at løse branchens udfordringer.

Det valmanifest, som vi i dag præsenterer, viser tydeligt nogle af branchens største udfordringer lige nu. Men vi giver også klare forslag til, hvordan de gennem politiske forslag kan løses. En stærkere handelsbranche betyder også et stærkere Sverige, siger Sofia Larsen, adm. direktør i Svensk Handel.

Vil afskaffe ”europæisk særbehandling” for platforme

Et af de tungeste punkter vedrører den hurtigt voksende import fra tredjelande via platforme som Temu og Shein. I 2024 nåede 4,6 milliarder pakker EU, og Svensk Handel advarer om, at dagens regelværk fordrejer konkurrencen mod svenske handlende, der investerer i sikkerhed og bæredygtighed.

For at skabe fair vilkår kræver organisationen, at den ”europæiske særbehandling” fjernes, og at lovgivningen ændres, så platformsvirksomheder omfattes af de samme regler som europæiske aktører. Martin Kits, chef for erhvervspolitik, mener, at forslagene er forankret i virkeligheden.

De områder, som vi nu præsenterer, er et resultat af mange møder med både store og små medlemsvirksomheder rundt om i landet, og det er, for politikere, ikke risikable områder, vi rejser, siger Martin Kits, chef for erhvervspolitik og meningsdannelse i Svensk Handel.

Fokus på cirkulær handel og netbedragerier

Manifestet fremhæver også vigtigheden af cirkulære forretningsmodeller. Svensk Handel foreslår nedsat moms på second hand-salg for at undgå dobbeltbeskatning og fremme det voksende brugtmarked.

Hvad angår trygheden påpeger organisationen såkaldte ”hælerinoder” på online markedspladser som en kritisk kanal, hvor stjålne varer sælges videre.

Et voksende problem er et omfattende hæleri, hvor stjålne varer fra handlen sælges videre på online markedspladser, fysiske markeder eller til mindre omhyggelige butikker og restauranter, skriver man i rapporten.

Man kræver nu myndighedssamarbejde for at lukke disse og stoppe det illegale salg på nettet.

ANNONCE
Redaktionen
ANNONCE