Ifølge nyhedsbureauet Reuters forbereder Trump-administrationen at føre Alibaba og flere andre selskaber op på den såkaldte 1260H-liste. En opdatering af listen kan blive offentliggjort allerede fredag, oplyser to kilder med indsigt i processen.
Markedet reagerede omgående på nyheden, og Alibaba-aktien faldt med omkring 5 procent i futureshandlen forud for børsåbningen i USA.
Betyder stop for kontrakter
1260H-listen udpeger virksomheder, som det amerikanske forsvarsministerium anser for at bistå den kinesiske hær. At komme på listen indebærer ikke nødvendigvis øjeblikkelige økonomiske sanktioner, men det medfører specifikke forretningsmæssige konsekvenser.
Ifølge en ny lovgivning vil Pentagon i de kommende år være forhindret i at indgå aftaler med eller foretage indkøb fra selskaber, der står på listen. Reuters bemærker også, at en listning sender et tydeligt signal til underleverandører og andre amerikanske myndigheder vedrørende militærets syn på de udpegede virksomheder.
Kan påvirke handelsrelationerne
En beslutning om at inkludere Alibaba på listen kan skabe nye spændinger mellem USA og Kina, efter at præsident Donald Trump og Kinas leder Xi Jinping enedes om en form for våbenhvile i handelsspørgsmål i oktober.