Under dagene før kampen mod Brasilien blev salget af tv-apparater fordoblet sammenlignet med samme periode året før. Samtidig steg salget af projektorer med 563 procent.
Omsætningen for projektorer steg til gengæld med 560 procent, hvilket indikerer, at kunderne også har valgt produkter i højere prisklasser.
Vi har sjældent set lignende udsving på så kort tid. Tv-salget er steget kraftigt i de seneste dage før kampen mod Brasilien, men det mest opsigtsvækkende er udviklingen inden for projektorer, siger Ardian Gashi, salgschef for lyd og billede hos Elkjøp.
Ifølge Gashi er det primært de største tv-skærme, de over 75 tommer med højere billedkvalitet og mere avancerede funktioner, der driver væksten.
Folk vil se kampene på størst muligt skærmbillede. Når offentlige visninger fyldes op, eller vejret indbyder til havefest, vælger mange at skabe deres egen fodboldarena derhjemme, forklarer Gashi.
Følger på et stærkt regnskabsår
Den fodboldrelaterede salgstopp følger på et allerede stærkt regnskabsår for koncernen Elkjøp Nordic, hvor også svenske Elgiganten indgår. Koncernen passerede for nylig 50 milliarder norske kroner i omsætning for perioden 2025/2026, hvor e-handlen stod for en tredjedel af salget og Elgiganten i Sverige steg med 8,4 procent i lokal valuta.
Koncerndirektør Fredrik Tønnesen konstaterede i forbindelse med den seneste rapport, at det nye regnskabsår var startet med en øget efterspørgsel på tv-apparater som følge af fodbold-VM, en tendens der nu er blevet yderligere forstærket under mesterskabet.