Sent onsdag aften blev det offentliggjort, at en aktør har afgivet et indikativt bud på e-handelsvirksomheden.
Budgiveren, hvis identitet ikke er blevet afsløret, tilbød 76,50 svenske kroner per aktie for at erhverve hele ejerskabet. Hovedejerne var dog hurtige til at afvise tilbuddet, da de mener, at den foreslåede sum ikke afspejler virksomhedens fulde værdi.
Breakit lykkedes med at nå bestyrelsesformanden og storaktionær Morten E. Astrup torsdag morgen, som bekræfter planerne fremad:
Vi synes, at buddet er for lavt, simpelthen. Nu er børsen hovedsporet. Vi arbejder fuldt ud for en notering på Stockholmsbørsens hovedliste så hurtigt som muligt. Vi ønsker, at Ellos skal blive en folkaktie, siger han til sitet.
Sigter mod børsen
Valget om at afvise frieren sker samtidig med, at virksomheden altså forbereder sig på en introduktion på Stockholmsbørsen i 2026.
Långiverne overtog virksomheden efter en finansiel rekonstruktion i efteråret 2024. I dag kontrollerer den norske aktør Sissener næsten 25 procent af aktierne.
For at ruste organisationen op til noteringen er flere processer blevet igangsat for nylig. I begyndelsen af juni meddelte virksomheden, at 25 tidsubegrænsede ansættelser nedlægges. Formålet er at tilpasse virksomheden til ny teknologi og integrere AI i arbejdet.
Gennem nedskæringerne forventer virksomheden at spare 19 millioner svenske kroner hvert år, med fuld effekt fra og med tredje kvartal 2026. Engangsomkostningerne for omstillingen lander på 7 millioner svenske kroner.
Ny aktiestruktur
Desuden blev der gennemført en omvendt aktiesplit i slutningen af maj for at forenkle administrationen. Løsningen indebar, at 40 gamle aktier blev slået sammen til en ny, hvilket reducerede det samlede antal aktier fra næsten 800 millioner til lidt over 19 millioner.
For at løse ligningen for mindre aktionærer trådte en storaktionær til og donerede aktier gratis, så alle beholdninger kunne deles ligeligt.
I løbet af året 2025 rapporterede koncernen, som udover kerneforretningen også rummer mærker som Jotex og Homeroom, en omsætning på 3,5 milliarder svenske kroner. Resultatet af den primære drift for samme periode landede på 147 millioner svenske kroner.