Før sommeren strømmede omkring 15 millioner småpakker ind i EU hver dag. For at bremse mængderne fra lande uden for unionen blev der taget et første skridt den 1. juli i år, hvor en midlertidig toldafgift på 3 euro per varegruppe blev indført for forsendelser under 150 euro.
Det andet skridt træder i kraft søndag den 1. november. Da indføres et nyt administrationsgebyr på 2 euro per pakke i hele EU oven på den eksisterende toldafgift, hvilket betyder en mærkbar fordyrelse for småordrer fra lavprisplatforme som Temu og Shein.
Skærpelsen kommer efter at de nye toldafgifter har ramt lavprisgiganterne i løbet af efteråret og dæmpet udenlandshandlen fra Kina.
69 procent af varerne fejlede i tests
Den nye afgift bydes velkommen af Sveriges Konsumenter og den europæiske forbrugerorganisation BEUC. I uafhængige produkttests inden for BEUC har 69 procent af de undersøgte produkter fra Temu og Shein vist sig at være potentielt farlige eller ulovlige.
Det er godt. Der vælter farlige produkter ind, og toldvæsenet har brug for ressourcer til at kunne beskytte forbrugerne, siger Maria Hammarling, ekspert hos Sveriges Konsumenter.
Toldvæsenet har en kæmpe opgave, når det gælder om at opdage og stoppe mistænkeligt farlige produkter, der er bestilt fra sider uden for EU. Tilsynet skal simpelthen have bedre forudsætninger for at udføre sit arbejde.
Slår alarm om skjulte gebyrer
Samtidig retter Sveriges Konsumenter en skarp advarsel mod, hvordan de nye tillæg opkræves. Der er en voksende bekymring for, at omkostningen kræves ind ved pakkeudleveringen eller via en separat faktura, på trods af at EU-retten i afsnit 4.2.8 stiller krav om fuldstændig prisoplysning ved købstidspunktet.
Som forbruger skal man være tryg ved, at den pris, der står i kassen, også er slutprisen. Der må ikke tilkomme ekstra gebyrer efterfølgende, som man ikke er blevet informeret om, siger Maria Hammarling.