ANNONCE

Granit bløder millioner - ejerne skyder penge ind

Ny strategi skal redde kæden.

Indretningskæden Granit fortsætter med at kæmpe med lønsomheden. Efter at moderselskabet Bergendahls tidligere på året har signaleret, at virksomheden står over for udfordringer, viser det seneste årsregnskab nu, at selskabet kæmper med tab og er afhængig af kapital fra ejerne for at drive virksomheden videre. Samtidig lukker kæden fysiske butikker i et forsøg på at tilpasse sig dagens handelsmiljø.

ANNONCE

Granit omsatte 235,5 millioner kroner i regnskabsåret, der strakte sig fra september 2024 til august 2025. Det er en stigning på 5 procent sammenlignet med det foregående års omsætning på 224,2 millioner kroner.

Trods den højere omsætning rapporterer selskabet et driftsresultat på minus 75,2 millioner kroner. Dette er en marginal forbedring i forhold til sidste års driftsresultat, som landede på minus 85,5 millioner kroner.

Salg foregår primært via butikker inden for detailhandlen, og selskabet er aktivt i Sverige, Norge, Finland og Tyskland. På det svenske marked udgjorde omsætningen 183 millioner kroner, en stigning på lidt over 6 procent.

I løbet af året har selskabet valgt at lukke to fysiske butikker i Stockholm, hvilket betyder, at Granit havde i alt 17 butikker i Sverige ved regnskabsårets udgang.

Kapitaltilførsel fra ejerne

Af årsregnskabet fremgår det, at virksomheden endnu ikke genererer et positivt pengestrøm på egen hånd. For at klare finansieringen er Granit inkluderet i en fælles struktur for likviditet, en såkaldt cash pool, sammen med de andre selskaber i Bergendahlskoncernen.

I løbet af året har Granit modtaget et aktietillskud på 120 millioner kroner og et koncernbidrag på 167,7 millioner kroner.

Selskabets ledelse konstaterer i rapporten, at man nu gennemfører foranstaltninger for at vende udviklingen. Fokus ligger på at gennemgå omkostningerne og planlægge indkøbene for at håndtere den nuværende økonomiske situation i omverdenen.

Det omfattende forandringsarbejde, for at ruste selskabet til fremtiden, forventes at give positive effekter i kommende regnskabsår.

Fremadrettet er strategien fastlagt til at reducere udgifterne og øge salget i de eksisterende salgskanaler.

Vækst i sammenlignelige enheder samt reducerede omkostninger ses som vejen til lønsomhed for selskabet.

Resultatet efter finansielle poster summerede til minus 67,4 millioner kroner. Gennem moderbolagets kapitalindsprøjtninger og regnskabsdispositioner har Granit dog sikret finansieringen for de kommende tolv måneder.

ANNONCE
Redaktionen
ANNONCE