ANNONCE

Hver tiende forbruger handler fra Kina: "Rammer svenske virksomheder"

Per Ljungberg, innovationschef
Flere forbrugere og højere gennemsnitskøb.

Hver måned kortlægger Svensk Handel svenskernes digitale købsvaner i rapporten E-handelsindikatoren. Den seneste måling peger på en mærkbar ændring i forbrugernes adfærd, hvor både antallet af købende kunder og den gennemsnitlige sum i indkøbskurven går opad. Samtidig belyser underlaget den fortsatte udfordring for det indenlandske marked, når globale lavprisplatforme gradvist flytter frem i position.

ANNONCE

Ifølge Svensk Handels E-handelsindikator for februar 2026 estimeres e-handelens samlede omsætning til 11,1 milliarder kroner. Det svarer til en omsætningsstigning på 15 procent sammenlignet med samme måned året før. Af rapporten fremgår det, at fremgangen drives af to parallelle faktorer: at flere forbrugere vælger at e-handle samt at den gennemsnitlige købesum er steget.

I alt opgav 68 procent af forbrugerne i alderen 18–89 år, at de e-handlede i løbet af måneden. Den samlede gennemsnitlige købesum pr. e-handelsforbruger blev målt til 1.954 kroner, hvilket kan sammenlignes med 1.794 kroner i februar 2025.

Februar betød et tydeligt løft for e-handlen. Både flere forbrugere og højere købesummer bidrager til omsætningen, hvilket er et rigtigt styrkebesked inden foråret, siger Per Ljungberg, innovationschef hos Svensk Handel.

Rapporten nedbryder også salget på detaljeniveau. Varer fra apoteker var den kategori, der blev e-handlet af flest forbrugere i februar (34 procent), efterfulgt af tøj og sko (25 procent). Den største procentvise stigning i målingen, sammenlignet med samme periode sidste år, findes dog inden for varegruppen skønheds- og sundhedsprodukter. Når det kommer til selve leveringen, er udleveringssteder stadig den mest almindelige mulighed; 42 procent af forbrugerne fik deres seneste e-handelskøb leveret på den måde.

En anden central del af E-handelsindikatoren er kortlægningen af udenlandskøbene. I februar e-handlede 19 procent af forbrugerne fra udlandet, hvilket er en stigning fra 16 procent i februar sidste år. Målingen viser specifikt, at hver tiende forbruger handlede fra de kinesiske virksomheder Temu og/eller Shein. Dette udgør en stigning sammenlignet med februar 2025, hvor den tilsvarende andel blev målt til 7 procent.

Når globale platformsvirksomheder kan konkurrere på helt andre vilkår, risikerer vi at underminere både retfærdighed og langsigtede forudsætninger for svensk handel. Det rammer svenske virksomheder, job og i forlængelsen hele handelssektoren, siger Per Ljungberg.

ANNONCE
Redaktionen
ANNONCE