Platformen lanceres i Sverige den 28. januar, og vi bliver det femte land, der får del i satsningen. Tidligere har kunder i Norge, Spanien, Portugal og Polen kunnet bruge markedspladsen til at handle brugt.
Under forberedelserne har personalet inden for organisationen ageret testsælgere for at fylde lageret og sikre teknikken inden åbningen. Det har givet svar på, hvad kunderne efterspørger, og hvordan priserne bedst udformes.
Med lanceringen af Ikea second-hand marketplace for brugte varer i Sverige tager vi et betydningsfuldt skridt mod at gøre vores sortiment endnu mere prisvenligt og samtidig gøre det nemt for kunderne at forlænge levetiden på deres produkter. Vores ambition er at bygge en platform, hvor mennesker kan komme i kontakt med hinanden og med Ikea for at gøre det nemt og tilgængeligt at sælge videre hjemmeindretning, siger Kirsten Andersson, vd for Platform & Marketplaces på Ingka Group.
Efterspørgslen på brugt vokser
Virksomhedens statistik viser, at deres genstande står for 9 procent af det europæiske andenhåndsmarked for møbler. Blandt yngre personer oplyser 52 procent, at de køber brugt indretning, primært for at holde omkostningerne nede. På de markeder, hvor tjenesten allerede har åbnet, ses en interesse for møbler til soveværelser og stuer samt forskellige løsninger til opbevaring.
Det er særligt glædeligt at se, at kunderne vender tilbage for at købe eller sælge flere produkter fra vores sortiment, siger Kirsten Andersson.
Automatiseret salgsproces
Når en sælger vil lægge en vare ud, scannes produktet for automatisk at hente mål, billeder og instruktioner for montering. Sælgeren får derefter et forslag til pris baseret på tidligere salg.
Ved en afsluttet handel er der mulighed for at få betalt til bankkonto eller mulighed for at vælge overførsel til gavekort. Hvis sælgeren vælger gavekort, lægges 15 procent til beløbet. Tjenesten er gratis og nås via virksomhedens hjemmeside.
Vi ved, at mange kunder efterspørger brugte Ikea-møbler. Hos Ikea vil vi forenkle og forbedre oplevelsen af at købe og sælge brugte varer ved at tilvejebringe en platform, hvor kunderne kan handle direkte af hinanden. Dette ligger helt i tråd med kundernes forventninger til os, siger Myriam Ruffo, kommerciel chef på Ikea Sverige.
Satsningen er en del af en plan om at skabe nye digitale veje for at nå forbrugerne. Ved at bygge videresalget ind i det eget system kan varernes anvendelse følges over en længere tid, samtidig med at det bliver nemmere at kombinere nyt og brugt i hjemmene.