Det er finansdirektør Niclas Neglén og marketingdirektør David Sandström, der nu vælger at gå videre, efter henholdsvis seks og ni år på deres poster. Klarna har allerede indledt en rekrutteringsproces for at finde en ny finansdirektør og sigter på at ansætte en person med base i New York.
For at sikre overdragelsen bliver begge de nuværende chefer indtil en overgangsperiode.
Klarnas administrerende direktør Sebastian Siemiatkowski kommenterer ledelsesændringen:
Niclas og David har hjulpet med at forme, hvad Klarna er. Niclas har opbygget finansorganisationen, som børsnoterede os, og har været en betroet partner for mig og bestyrelsen gennem seks år med vækst og forandring.
Klarna har i de seneste år etableret sig på nye markeder. Marketingafdelingen har haft til opgave at gøre mærket kendt internationalt, et arbejde som ledelsen nu fremhæver i forbindelse med afgangene.
David har givet Klarna en stemme; han tog en nordisk betalingsvirksomhed og har bygget et af de mest anerkendte brands inden for global finans. Begge vil forlade Klarna som en stærkere virksomhed, end den de kom til, og jeg er taknemmelig over for dem begge, siger Sebastian Siemiatkowski.
Informationen om ledelsesskiftet blev frigivet i forbindelse med virksomhedens kvartalsrapport for andet kvartal.
Omsætningen steg med cirka 27 procent til 1 milliard dollar. Resultatet landede på 27 millioner dollar, hvilket kan sammenlignes med minus 46 millioner dollar i samme periode sidste år. Dette resulterer i en driftsmargin på 2,6 procent.