Det här har hänt: I början af året meddelade bolagets ledning, at et omkostningsprogram blev iværksat for at mindske kompleksiteten og ændre de interne strukturer. Målet blev sat til at reducere udgifterne med 100 millioner kroner om året.
Nu er den del af programmet, der vedrører personalet, afsluttet. I alt har 100 personer fra hovedkontoret forladt virksomheden. Samtidig er der blevet oprettet 20 nye roller, hvilket giver et nettofald på 80 fuldtidsstillinger.
Den trimmede organisation tager form efter en periode, hvor Lyko har fokuseret på forskellige tekniske investeringer. Virksomheden har i de seneste år blandt andet investeret 500 millioner kroner i et automatiseret lager i Vansbro samt i nye platforme. Disse systemer skal give forudsætninger for at arbejde mere skalerbart fremover.
Det har været et stort arbejde, der har berørt hele organisationen. Vi har gennemført det på en så respektfuld og ordentlig måde som muligt, og jeg vil gerne rette en særlig tak til alle involverede, ikke mindst til de fagforeninger, der har været tæt involveret i hele processen, siger Rickard Lyko, vd og grundare.
Økonomisk udvikling og besparelser
De øvrige dele af besparelsesprogrammet fortsætter ifølge den fastlagte plan.
I det seneste fulde regnskabsår, hele 2025, steg Lykos omsætning med 11 procent til 4 milliarder kroner. Samtidig udgjorde driftsresultatet 78 millioner kroner. Første kvartal 2026 viste en anden udvikling, hvor omsætningen faldt med 4,8 procent til 875 millioner kroner, mens driftsresultatet landede på 4 millioner kroner.
Ændringerne i organisationen har også strakt sig uden for Sveriges grænser. Tidligere på året blev de lokale kontorer i Holland og Tyskland lukket, og salget på de europæiske markeder styres nu fra hovedkontoret i Sverige.
Ud over personalereduktionerne har virksomheden indført en ny standard for betalingsbetingelser på 60 dage for sine leverandører for at håndtere sin likviditet og en netto gæld, der beløb sig til 456,6 millioner kroner.
Det har været en hård periode, vi har været nødt til at træffe beslutninger, der har påvirket mange medarbejdere, og det er beslutninger, man aldrig tager let på. Men det, vi gør nu, lægger grundlaget for det næste niveau af Lyko, hvor vi med fuld kraft kan fokusere på vores kundetilbud og fortsætte med at vokse rentabelt, siger Rickard Lyko.
Fokus på fremtidig vækst
Nedgangen i antallet af medarbejdere på kontoret markerer afslutningen på en fase, og nu skal virksomheden bruge den kapacitet, som de tidligere investeringer har skabt. Lagerautomatiseringen er blevet overdraget til linjeorganisationen, og der er ikke planlagt flere investeringsprojekter i nær fremtid.
I stedet er fokus på at forvalte den eksisterende struktur og afdrage på virksomhedens banklån for at reducere gælden. Samtidig fortsætter indsatsen for egne varemærker, som i første kvartal 2026 øgede deres salg med 14 procent til 75 millioner kroner.