ANNONCE

Ny milliardaftale for BHG – sikrer 2 milliarder

Gustaf Öhrn, vd for BHG
Koster 1,6 millioner.

E-handelskoncernen BHG Group ændrer i kassen. Efter et år, hvor virksomheden vendte tab til overskud, vælger de nu at tegne et nyt kort for deres lån. Med en ny aftale i hånden frigør selskabet kapital til en lavere pris og kan dermed styre virksomheden med friere hænder.

ANNONCE

I går, den 21. april, underskrev koncernen en ny aftale med SEB og Danske Bank. Aftalen handler om at erstatte de gamle lån med en ny kredit. Det drejer sig om i alt 2 milliarder svenske kroner, som virksomheden kan anvende i flere forskellige valutaer i løbet af de kommende tre år, der er også mulighed for at forlænge aftalen i yderligere to år.

Det samlede beløb, som virksomheden kan låne, er dog uændret og forbliver på 2,3 milliarder svenske kroner.

Sænker prisen på lånene

Det nye lån er helt uden sikkerhed. Årsagen til dette er, at virksomheden står på et mere sikkert økonomisk grundlag i dag. For BHG fører dette direkte til lavere omkostninger for finansieringen, samtidig med at de slipper flere af de hindringer, der var i den tidligere aftale.

At udskifte lånet medfører dog en engangsudgift, og virksomheden vil bogføre en omkostning på 1,6 millioner svenske kroner for at rydde op i den gamle aftale.

Vi har gennem et tæt og konstruktivt samarbejde med SEB og Danske Bank indgået en ny låneaftale, der sænker vores finansieringsomkostninger og bekræfter den styrkede finansielle stilling, vi har opbygget i løbet af de seneste år. Det giver os langsigtede forudsætninger for at fortsætte med at gennemføre vores strategi med fokus på profitabel vækst, siger Gustaf Öhrn, administrerende direktør for BHG.

Nyligt lukkede selskabet bøgerne for 2025 med en omsætning på 10,6 milliarder svenske kroner og et driftsresultat, der landede på 386,7 millioner svenske kroner.

ANNONCE
Redaktionen
ANNONCE