Mandag aften meddelte Online Brands Nordic AB, at de har indgået en aftale om at overtage alle aktier i Frank Dandy AB. Den initiale købesum udgør 43,2 millioner svenske kroner og betales kontant ved overtagelsen, som er planlagt til den 1. juli 2026. Derudover kan der tillægges yderligere to tillægskøbesummer på maksimalt 16 millioner svenske kroner, baseret på Frank Dandys resultatudvikling i 2026 og 2027.
Frank Dandy driver salg både via e-handel og forhandlere. Selskabet omsatte 120 millioner svenske kroner med et EBITA-resultat på 15,8 millioner svenske kroner i perioden fra andet kvartal 2025 til første kvartal 2026. Proforma-tal for Online Brands og Frank Dandy samlet i samme periode viser en samlet omsætning på 637 millioner svenske kroner og et EBITA-resultat på 42,3 millioner svenske kroner.
Overtagelsen styrker vores position inden for nordisk e-handel, og vi ser store muligheder for sammen at videreudvikle Frank Dandy gennem vores fælles kompetencer inden for brand building, digitalt salg og international ekspansion, siger Magnus Skoglund, administrerende direktør for Online Brands Nordic.
Frank Dandys administrerende direktør, Tuss Odin Ekman, kommenterer også handlen:
Sammen med Online Brands ser jeg store muligheder for at accelerere vores ekspansion og nå flere kunder både online og via forhandlere, i og uden for Sverige.
Finansieres via målrettet nyemission
I forbindelse med overtagelsen annoncerede Online Brands mandag aften en hensigt om at gennemføre en kapitalanskaffelse på cirka 25 millioner svenske kroner. Tirsdag morgen blev det meddelt, at den målrettede nyemission er gennemført og udvidet til 31,6 millioner svenske kroner før transaktionsomkostninger.
Teckningskursen blev fastsat gennem en accelereret bookbuilding-procedure til 10 svenske kroner per aktie. Dette svarer til en rabat på 12,3 procent sammenlignet med lukkekursen på Nasdaq First North Growth Market den 22. juni.
En række institutionelle og professionelle investorer deltog i emissionen. Blandt disse findes de eksisterende aktionærer Jofam AB, Qarlbo AB samt selskabets bestyrelsesformand David Rönnberg, gennem tilknyttede selskaber.
Nyemissionen øger antallet af aktier i Online Brands med 3.157.500 stykker, hvilket svarer til en fortyndingseffekt på 10,9 procent.