ANNONCE

Scorett åbner ny butik i Norge – ekspanderer i Oslo 2026

"Mulighed for at prøve".

Scorett tager næste skridt i sin satsning på det norske marked. Under vinteren 2026 åbner den svenske skokæde en ny afdeling i stormagasinet Steen & Strøm i centrale Oslo, for derefter at slå dørene op helt til foråret 2027.

ANNONCE

Steen & Strøm er beliggende i området Promenaden, et distrikt der samler handel inden for den højere prisklasse. Scoretts nye butiksareal vil lande på 500 kvadratmeter.

Vi er glade for at få udviklet et koncept sammen med Steen & Strøm, midt i hjertet af modedistriktet Promenaden. Norge er et nyt marked for Scorett, hvor vi under de seneste to år har etableret vores butikskoncept. Med salg på Steen&Strøm, giver det os en mulighed for at prøve og etablere nye varemærker i et af Norges førende handelsdistrikter, siger Peter Blomquist, grundlægger og vd for Scorett.

Skokæden, som blev grundlagt i 1989 og lancerede sin e-handel under 2011, driver i dagsläget cirka 80 butikker.

Scorett tilbyder reparationer af sko direkte i butikken eller via en egen skomager, som et led i at arbejde mere cirkulært. Virksomhedens mål er at nul procent af skoene skal kasseres.

Vores vision for Promenaden er at lede det norske marked når det gælder kundeoplevelse, ved at tilbyde flere destinationer for de millioner af lokale og internationale besøgende som kommer til Oslo. Vores område er allerede førende i Norge inden for luksus og premiumhandel, og jeg er glad for at byde Scorett velkommen til vores familie af partnere og varemærker, siger Annette Lund, vd for Promenaden.

ANNONCE
Redaktionen
ANNONCE