E-handelsvirksomheden Söder Sportfiske rapporterer en nettoomsætning på 60,8 millioner svenske kroner for fjerde kvartal 2025, hvilket svarer til en organisk vækst på 14,8 procent sammenlignet med samme periode året før.
Væksten blev drevet af både det svenske og det internationale marked. I Sverige steg salget med 18,7 procent, mens udenlandssalget steg med 10,1 procent. Dette skete på trods af valutamodvind, hvor en stærkere svensk krone i forhold til euroen påvirkede den internationale forretning negativt.
Egne varemærker fungerer som lokomotiv
En tydelig tendens i rapporten er den kraftige vækst for virksomhedens egne varemærker, som steg med 50,1 procent i løbet af kvartalet.
Jeg er stolt over udviklingen inden for vores egne varemærker. En særlig stærk drivkraft er vores nye eget varemærke Anglrs og lanceringen af vores fisketasker og stangetuier, som blev foretaget i løbet af sommeren, siger virksomhedens administrerende direktør Daniel Hörnqvist i rapporten.
Virksomheden fremhæver også sin adventskalender, som blev udviklet i forbindelse med 10-årsjubilæet for konkurrencen "Pike Fight", som en succes, da den hurtigt blev udsolgt.
Markedsføringsinvesteringer belaster resultatet
På trods af den øgede omsætning landede driftsresultatet før afskrivninger (EBITDA) på 0,1 millioner svenske kroner, en marginal nedgang fra 0,3 millioner året før. Driftsresultatet (EBIT) udgjorde -1,4 millioner svenske kroner (-1,2).
Resultatet blev belastet af øgede omkostninger til markedsføring og systeminvesteringer. Samtidig oplyser virksomheden, at omkostningskontrollen giver effekt, da både fragt- og transaktionsomkostninger samt personaleomkostninger faldt i forhold til omsætningen.
Vi fortsætter med at arbejde på effektivisering med det mål at reducere omkostningsniveauet i organisationen, samtidig med at vi foretager investeringer inden for udvalgte områder, kommenterer Daniel Hörnqvist.
Hele året kort fortalt
For hele året 2025 udgjorde nettoomsætningen 243,6 millioner svenske kroner, hvilket er en stigning på 4,8 procent sammenlignet med 2024. Årets EBITDA landede på 13,2 millioner svenske kroner (15,2), hvilket giver en margin på 5,4 procent. Bestyrelsen foreslår et uændret udbytte på 0,80 svenske kroner per aktie.