ANNONCE

Svensk e-handel steg i maj 2026 – omsatte 15,4 milliarder kroner

Per Ljungberg, innovationschef
"Et kraftigt styrkebesked".

I maj måned anslås den svenske e-handels omsætning til 15,4 milliarder kroner, hvilket svarer til en stigning på 37 procent sammenlignet med samme periode året før. Både Svensk Handel og Postnord rapporterer om en stigning i branchen, selvom specifikke nøgletal adskiller sig mellem de to målinger.

ANNONCE

Ifølge Svensk Handels E-handelsindikator var maj 2026 en stærk måned for svensk e-handel. Omsætningen anslås til 15,4 milliarder kroner. Dette er en stigning på 37 procent fra maj 2025. Det fremhæves dog, at foregående års majmåned var exceptionelt svag, hvilket bør tages i betragtning ved en evaluering af vækstraten.

Per Ljungberg, innovationschef hos Svensk Handel, kommenterer statistikken:

Selvom væksten får ekstra skub af sidste års svage sammenligningstal, er majtallene naturligvis et kraftigt styrkebesked for e-handlen. Vi ser langsomt, men sikkert, hvordan konjunkturläget forbedres, og de tal, vi præsenterer, er et resultat af det.

Sammenligning: Svensk Handel kontra Postnord

Både Svensk Handel og Postnords E-barometer offentliggør løbende data over e-handelens udvikling i Sverige. Begge målinger indikerer en genopretning i maj, men en sammenligning viser visse forskelle i tallene vedrørende forbrugeradfærd.

  • Andel forbrugere: Svensk Handel måler, at 73 procent af forbrugerne e-handlede i løbet af måneden, hvilket er den højeste målte andel nogensinde for maj i deres måling. Ifølge Postnords E-barometer var det tilsvarende tal 77 procent.
  • Købsbeløb: Hos Svensk Handel tangerer gennemsnitskøbesummen pr. e-handelsforbruger sin tidligere højdevand for måneden og udgør 2.530 kroner. Postnord rapporterer et lidt lavere gennemsnitligt beløb for svenske e-butikker på 2.345 kroner.

På trods af afvigelser i den præcise estimering af andele og beløb bekræfter begge kilder, at trenden for maj peger opad.

Udenlandshandel og kommende toldregler

Handel fra udlandet fortsætter med at udgøre en mærkbar andel af det samlede forbrug. I Svensk Handels måling oplyser 21 procent af forbrugerne, at de har e-handlet fra udlandet i maj.

Den 1. juli 2026 træder nye toldafgifter i kraft for køb fra lande uden for EU.

Men vi ser stadig, hvordan orovækkende store mængder af forbruget udelukkende gavner tvivlsomme kinesiske onlineplatforme. Vi er skeptiske, men håber naturligvis, at den nye toldafgift, der indføres den 1. juli, får den tilsigtede effekt, siger Per Ljungberg.

Også E-barometern har tidligere belyst dette spørgsmål og bemærket, at omkring en femtedel af forbrugerne accepterer usikkerheden omkring potentielle ekstraafgifter, så længe varens grundpris er lav.

ANNONCE
Redaktionen
ANNONCE