Den første Amazon-Go butik slår rødder udenfor USA

Klar til lancering I London

Annonce

For lidt over en måned siden skrev vores søsterside, Ehandel.se, at Amazon havde en ekspansion i støbeskeen med henblik på at udrulle sine første kasse-løse butikker uden for USA.

E-handelsgiganten ledte, ifølge Daily Mail, efter passende
lokaler til sine Amazon Go-butikker i blandt andet Surrey, Kent, Berkshire,
Buckinghamshire, Hertfordshire, Essex og Middlesex, udover London.

Annonce

LÆS OGSÅ: Amazon løfter sløret: Er det nu, de kommer til Norden?

I dag meddeler Tamebay, at Amazon Go-butikkerne i London nu er klar til lancering, dog offentliggøres en præcis dato ikke.

Lanceringen af det delvist automatiserede koncept markerer selskabets første ekspansion uden for USA.

Nyheden kommer i kølvandet på rapporter fra oktober 2018, hvor markedspladsen tilsyneladende havde set på lokationer til butikkerne nær Oxford Circus.

- Amazons plan om at lancere en Amazon Go-butik i London er ikke overraskende, da dagligvarebutikkerne overordnet set har vist sig at fungere godt i landet. Nu tager onlinegiganten et strategisk skridt mod at kunne konkurrere med de store ekspres-supermarkeder. I og med, at Amazon Go-butikkerne fortsætter med at brede sig på storgaderne i UK, må detailhandel-landskabet i højere grad tilslutte sig den digitale transformation og begynde at tilbyde deres kunder bedre muligheder, herunder større fleksibilitet og mere bekvemme check-outs, siger Gavin Bisdee, global marketingchef hos Zynstra, til Tamebay.

Amazon Go vs. Scan, bag, Go

Den første Amazon Go-butik blev åbnet i 2016, og allerede på
det tidspunkt gik der rygter om, at e-handelsgiganten ville åbne en lignende
butik i Storbritannien.

I dag er der i alt ni Amazon Go butikker beliggende i
Seattle, Chicago og San Francisco.

I begyndelsen af ​​dette år meddelte Microsoft også, at de
sammen med butikskæden Kroger har oprettet deres egen version af Amazons
kontantløse butikskoncept.

Microsoft og Krogers app fik navnet "Scan, Bag,
Go".

Tilmeld

Gå ikke glip af vores e-handelsnyhedsbrev?

Tak!